14 Mart 2021

OpenBOR – Ps Vita için Openbor Emulator Programı

ile konsolrehberi

Sega firmasının yapmış olduğu Street of Rage isimli oyun serisi herkes tarafından çok sevilmişti. 2004 yılında bir yazılım geliştiricisi Beats of Rage adında, street of rage oyununun devamı niteliğinde bir oyun yaptı. Bunu yaparken street of rage oyununun dosyalarını ve karakterlerini kullandı.

Beats of rage oyunu da herkes tarafından çok sevildi. Geliştirici bu oyun için yaptığı açık kaynak kodlu oyun motorunu da paylaştı. Bir süre sonra insanlar bu basit oyun motoru yapısını kullanarak kendi oyunlarını yapmaya başladılar. Klasik olan tüm oyunların devamı, farklı hikayeleri gelmeye başladı.

Bu oyun motoruna openbor adını verdiler. Kısa sürede çok yayılan bu oyun motoru ile yapılmış oyunların sayısı büyük ihtimalle bini geçmiştir. Hatta bugün bile openbor oyun motoru ile yapılan oyunları internette bulabilirsiniz.

Bu kadar geniş oyun yelpazesine sahip olan openbor oyunlarını artık ps vita konsollarımızda oynayabiliriz. Bunun için aşağıdaki linkten vpk uzantılı emulatör programını indirin.

İndirdiğiniz emulatör programını vitashell aracılığıyla kurun.

İndirdiğiniz oyunlar pak uzantılı olmalıdır. Bu oyunları vitashell iel ux0/data/openbor/paks klasörünün içine kopyalayın. Programı çalıştırdığınızda oyunlar direk olarak listelenecektir.

Optimum ekran görüntü kalitesi için aşağıdaki ayarları uygulayabilirsiniz.

Bir oyunu açtıktan sonra start tuşuna basın. Video options yazan seçeneği seçin.

Filtering yazan seçeneği linear yapın.

Shader yazan seçeneği sharp olarak ayarlayın.

Bu şekilde oyunlarda daha iyi bir görüntü elde edeceksiniz.

Umarım rehber faydalı olmuştur. Her türlü görüş, öneri ve sorularınızı yorum olarak bildirmeyi unutmayın…