30 Ocak 2021

New ve Old 3DS / 2DS Modelleri için 11.15 Güncel Versiyonda CFW Rehberi Bölüm 1

ile konsolrehberi

Bu bölüm new ve old model 3DS / 2DS modelleri için geçerlidir.

Bu rehber bölüm 1’de Luma boot9strap yükleme işlemi anlatılacaktır.

Bölüm 1;

Seedminer adı verilen bir cfw yöntemi ile 3ds ve 2ds konsollarımızda kullanacağız. Konsolun bölgesi bir fark yaratmaz. Yani Pal, ntsc-u, ntsc-j gibi her bölgeden olan konsollarda bu işlemleri yapabiliriz.

Öncelikle konsolun güncel olan 11.15 versiyonda olduğundan ve internete bağlı olduğundan emin olun. Options kısmından konsolun versiyonunu kontrol edebilirsiniz.

Hafıza kartınızı bilgisayara takın. Nintendo 3DS isimli klasörün içine girin.

  • 32 karakter uzunluğunda adı olan bir klasör göreceksiniz. Bu klasörün içine girmeyin.
  • Eğer Nintendo 3DS klasörü içinde birden fazla 32 karakter uzunluğunda isimden oluşan klasör görürseniz, Nintendo 3DS klasörünün adını BACKUP_Nintendo 3DS olarak değiştirin ve hafıza kartınızı konsola takıp konsolu çalıştırın. Şimdi hafıza kartınızda yeni bir Nintendo 3DS klasörü oluştu. Kartınızı bilgisayara takıp tekrar Nintendo 3DS klasörünü kontrol edin. Artık 32 karakter uzunluğunda tek bir klasör göreceksiniz.

Artık bu 32 karakter uzunluğunda ismi olan klasörü bilgisayarınıza kopyalayın. Bu klasörün adı bizim ID0 adını verdiğimiz datadır. (Her konsol ve kullanıcı için farklıdır. Başka konsolun bilgisini kullanamazsınız.)

Kartı takıp konsolu çalıştırın. Ana ekranda Friend List uygulamasını çalıştırın. (Turuncu surat şeklinde olan uygulama.) Kendi Mii profilinizi bulun ve friend kodunuzu kaydedin. Konsol şuan açık dursun.

Aşağıda verdiğim linkten bruteforce sitesine girin.

Bu sitede friend kodunuzu arada – ya da boşluk olmadan girin. Alt satıra da az önce elde ettiğimiz ID0 kodunuzu girin. Bu kodu kopyalayıp girin. El ile yazmaya çalışmayın. Çünkü bu kodda hata olmamalıdır.

Daha sonra sitede Go yazan yere tıklayın. Eğer site direk olarak step 4 yazan adıma geçerse movable.sed dosyanızı indirin.

Eğer site direk bu adıma geçmezse step 1 olan adıma geçer. Burada verilen arkadaş kodunu konsolunuzda friend olarak ekleyin. Eklerken sizden isim isterse istediğiniz isimi girin. Site bilgilerinizi işleyecek. Karşımıza Continue ve Do another Device seçenekleri gelecek. Continue olan seçeneği seçelim.

Burada movable.sed dosyamızın oluşturulması genellikle 1-5 dakika arası sürer. Eğer site çok yoğun ise yarım saat civarı beklettiği de olur. Ama çoğunlukla kısa sürer.

İşlem tamamlandığı zaman movable.sed dosyamızı kaydedelim.

Burada hazırladığımız movable.sed dosyasını iki farklı yöntemde kullanabiliriz. İki farklı şekilde bootstrap yüklemesini yapabiliriz.

PicHaxx + Universal-otherapp (Önerilen yöntem);

Pokémon Picross isimli oyunu eshop üzerinden indirin. Ücretsiz bir uygulamadır. (Bölge olarak Türkiye seçmeyin. Nintendo Türkiye’de resmi olarak bulunmadığı için markette uygulama bulamazsınız. İngiltere gibi bölgeler uygundur.)

Aşağıdaki uygulamaları indirin;

Buradan zip dosyasını indirin.

Buradan standart boot9strap dosyasını indirin. Ntr ya da devkit yazanlar olmadığından emin olun.

Buradan zip dosyasını indirin.

Buradan uzantılı dosyayı indirin.

Cihazınız kapalı iken hafıza kartını çıkarın ve kartı bilgisayara bağlayın.

İndirmiş olduğumuz otherapp.bin dosyasını kartın içine kopyalayın. (Ana dizine)

Luma3DS linkinden indirdiğimiz zip dosyasının içindeki boot.firm ve boot.3dsx dosyalarını kartın içine kopyalayın. (Ana dizine)

Sd kartınızın içinde boot9strap adında bir klasör oluşturun. (Ana dizinde) (Tamamı küçük harflerden oluşan bir klasör olmalıdır.)

Boot9Strap linkinden indirdiğiniz zip içinden boot9strap.firm ve boot9strap.firm.sha dosyalarını az önce oluşturduğumuz boot9strap klasörünün içine kopyalayın.

SafeB9SInstaller linkinden indirdiğiniz zip dosyasının içindeki SafeB9SInstaller.bin dosyasını sd kartınızın içine kopyalayın. (Ana dizine)

Aşağıda verdiğim siteye girin;

Sitede movable.sed dosyamızı gösterelim. Build and Download seçeneğini seçelim. İşlem tamamlandığı zaman 00000001.sav şeklinde bir dosya indireceğiz. Bu dosyayı aşağıdaki dosya yoluna kopyalayalım.

Nintendo 3DS / ID0 / ID1 / title / 00040000 / 0017c100 / data

İndirdiğimiz sav uzantılı dosyayı bu data klasörünün içine kopyalayalım.

Burada ID0 daha önce gördüğümüz 32 karakter uzunluğunda adı olan klasördü. ID1 ise bunun içinde yer alan ve yine 32 karakter uzunluğunda adı olan başka bir klasördür.

Eğer bu data klasörü içinde aynı isimde başka bir dosya varsa, yapıştırırken yeni dosya ile değiştirin.

Hafıza kartınızı konsola takın ve konsolu çalıştırın.

Pokémon Picross isimli oyunu çalıştırın. Eğer tüm adımları doğru yaptıysanız boot9strap yükleme ekranına geleceksiniz.

Bu ekranda bütün güvenlik kontrolllerinin bitmesini bekleyin (Beş menü yeşil olacak, alttan ikisi boşta kalacak.) Ardından ekranda belirli tuş kombinasyonu girmenizi isteyecektir. Bunu yapın ve yükleme bitince A tuşuna basıp cihazı yeniden başlatın.

Her şeyi düzgün yaptıysanız karşımıza “Luma configuration menü” karşınıza gelecek. Eğer gelmezse cihazı tekrar kapatın. Select tuşuna basılı tutarken konsolu açın. Şimdi karşınıza luma configuration menü gelmiş olmalı.

Burada;

  • Show NAND or user string in System Settings

Bu seçeneğini seçip start tuşuna basın ve kaydedip çıkın. Artık tüm modeller için genel bölüm olan rehber bölüm 2’ye geçebilirsiniz.

Not; Nintendo 3DS / ID0 / ID1 / title / 00040000 / 0017c100 / data dosya yoluna kopyaladığımız 00000001.sav dosyasını silip oyunu eski haline getirmeyi unutmayın. (Bölüm 2 ve tüm kırma işlemi bittikten sonra da yapabilirsiniz.)

Rehber bölüm 2 için aşağıdaki linke bakabilirsiniz;

https://konsolrehberi.com/2021/01/30/tum-3ds-ve-2ds-modellerini-11-14-versiyonda-kirma/

Bannerbomb + Fredtool (Alternatif yöntem, ilk yöntem daha kolay);

Yakında eklenecek…