9 Şubat 2021

3ds Oyunları Cia Formatına Çevirme

ile konsolrehberi

Cfw’li cihazımıza yüklemek için bazen aradığımız oyunu cia formatında bulamayız. Eğer oyunu 3ds formatında bulursak bunu cia formatına dönüştürüp 3ds konsolumuza yükleyebiliriz.

3ds uzantılı oyunları cia formatına çevirirken iki yöntem uygulayabiliriz. Birincisi konsolumuzda yüklü olan godmode yazılımını kullanmaktır. İkinci yöntem ise bilgisayarımızda bir program yardımıyla convert işlemini gerçekleştirmektir.

Burada iki yöntemi de ele alacağız. Ancak ben sizlere ikinci yöntemi, yani bilgisayarda convert işlemi yapmanızı öneririm. Çünkü;

  • Godmode ile 3ds formatlı oyunları hafıza kartına atıp hafıza kartı üzerinde çevirme işlemi yaparız. 3ds romları tek tek cia formatına dönüştürmemiz gerekir. Ayrıca hafıza kartı üzerinde çalıştığı için işlemin hızı yavaştır.
  • Bilgisayar programında istediğimiz kadar romu tek seferde cia formatına çevirebiliriz. Kullanımı çok daha basittir. Çok daha hızlı çalışır.

Godmode ile 3ds oyunları cia formatına çevirme;

Bu işlem için konsolunuzda cfw yapılmış olması ve godmode kurulu olması gereklidir. Eğer cfw işlemini yapmadıysanız aşağıdaki linke göz atarak nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

https://konsolrehberi.com/2021/01/30/tum-3ds-ve-2ds-modellerini-11-14-versiyonda-kirma/

Eğer cfw işleminiz yapıldıysa hafıza kartınızı bilgisayara takın. Hafıza kartında gm9 klasörü içinde eğer yoksa in adında küçük harflerle bir klasör oluşturun.

3ds oyun romunuzu bu klasöre kopyalayın. Eğer oyun romunuz 4gb boyutundan büyükse aşağıdaki konudan 3ds explorer programını indirin ve anlatıldığı gibi romunuzu trim yaparak boyutunu küçültün.

https://konsolrehberi.com/2021/02/09/sky3ds-kart-nedir/

Hafıza kartınızı konsola geri takın ve start tuşuna basılı tutarken konsolu açın.

  • Karşımıza godmode menü gelecek. Home tuşuna basarak action menü denen menüye gelin.
  • Burada Scripts… yazan seçeneği seçin.
  • GM9Megascript yazan seçeneği seçin.
  • Miscellaneous yazan seçeneği seçin.
  • .3ds to .cia Converter yazan seçeneği seçin.
  • Hafıza kartında in klasörü içine attığınız 3ds uzantılı oyunu seçin ve A tuşu ile onaylayın.
  • İşlemin bitmesini bekleyin.
  • İşlem tamamlandığı zaman gm9 klasörü içinde out klasöründe oyunun cia uzantılı hali bulunacaktır.

Artık bu cia oyunu fbi programı aracılığı ile konsola yükleyebilirsiniz.

İşleminiz bitince in klasörü içinden 3ds uzantılı oyunu silmeyi unutmayın.

3ds oyunları bilgisayarda cia formatına çevirme;

Verdiğim linkten programı indirin. Zip dosyasından çıkarın ve bir defa çalıştırın. Program otomatik olarak cia, roms ve xorpads adında üç klasör oluşturacak.

Roms klasörünün içine convert etmek istediğiniz tüm oyunları kopyalayın.

Cfw işlemi yapılmış 3ds konsolumuzdan bir dosya üretip bunu programda kullanmamız gerekiyor.

Konsolumuz kapalı iken start + select + x tuşlarına basılı tutalım ve power tuşuna basalım. Bu şekilde hafıza kartında boot9strap isimli bir klasör oluşacak ve bu klasör içinden boot9.bin dosyasını kopyalamamız gerekiyor.

Tuşları basılı iken konsolumuzu açtığımız zaman eğer siyah ekranda kalırsa korkmayın. Power tuşuna basılı tutup konsolu kapatın ve normal olarak açın. Fbi uygulaması ile boot9strap klasörü ve içinde boot9.bin dosyasının oluştuğunu kontrol edin.

Boot9.bin dosyasını programın olduğu klasöre kopyalayın. Exe uygulama ile aynı klasörde olsun.

Az önce roms klasörüne 3ds formatındaki oyunları atmıştık. Şimdi programı çalıştırın ve create ncchinfo.bin file butonuna tıklayın. İlk gelen klasör seçme ekranında roms klasörünü seçin. Ardından gelen ekranda xorpads klasörünü seçin.

Artık programda convert 3ds roms to cia butonuna tıklayın ve tüm 3ds romlarınız cia formatına dönüşene kadar bekleyin. Büyük boyutlu 3ds romlarda program yanıt vermiyor şeklinde gözükebilir. Aslında çalışmaya devam eder. Bu yüzden biraz bekleyin.

Roms klasöründeki romları değiştirdiğiniz zaman ncchinfo.bin dosyasını tekrar oluşturmanız gerekir. Ancak boot9.bin dosyasını bir defa programın içine kopyalamanız yeterlidir.