17 Şubat 2021

Vita Retroarch (Emulator)

ile konsolrehberi

Büyük ihtimaller retroarch adını daha önce duydunuz veya çoktan kullandınız bile. Bu program bünyesinde birçok emulatörü barındırır. Vita için olan sürümde nes, snes, sega megadrive, gbc, gba gibi birçok emulator hazır halde bulunur.

Aşağıda verdiğim linkten retroarch sitesine gidin ve download sekmesini tıklayın.

Playstation vita bölümünden download seçeneğine tıklayın ve vpk dosyasını indirin.

Bu dosyayı vitashell aracılığı ile kurun.

Eğer retroarch için farklı temalar yüklemek isterseniz aşağıda verdiğim likten zip dosyasını indirin. (Tema indirmek çok çnemli değildir. İsteyen olur diye ekledim. Şahsen ben kurmadım.)

Temaları yüklemek için zip içindeki klasörleri vitashell aracılığıyla ux0/data/retroarch klasörünün içine kopyalayın.

Artık retroarck kurulumumuz tamamlandı. Şimdi Romlar adında bir klasör oluşturun. İçinde ayrı ayrı klasörlere istediğiniz romları kopyalayın. Örneğin; gba, gbc, snes, nes, sega gibi.

Vitashell aracılığıyla bu romlar klasörünü konsola kopyalayın. Ux0 dosya yoluna kopyalayın. Eğer sd2vita ve orjinal vita memory kart aynı anda kullanıyorsanız, orjinal kart vitashell’de uma= şeklinde gözükür. Rom dosyalarınızı buraya da kopyalayabilirsiniz. Böylece boşta duran uma0 hafızasını da kullanmış oluruz.

Romları kopyaladıktan sonra retroarch programında en sağdaki menüde yer alan scan directory seçeneğinde romlar klasörünü gösterin.

Artık bu romları retroarch xmb menüde (ana menüsünde) görebilirsiniz. İstediğiniz oyun romunu seçin ve ardından istediğiniz core dosyasını seçin ve oyunlarınız oynamaya başlayın.

Bazı önerilen core dosyaları;

  • Gameboy Advance -VBA Next
  • SNES – Snes9x 2010
  • SEGA – Genesis Plus GX

Oyun save dosyalarını ux0/data/retroarch klasörü içinde savefiles ve savestates klasörleri olarak bulabilirsiniz.

Retroarch hileleri aktif etmek;

Retroarch ana menüsünde online updater seçeneğini seçin. Buradan Update Cheats seçeneğini seçin. Zip dosyası indirildikten sonra hile yapmak istediğiniz oyuna girin.

L + R + Start + Select tuşlarına aynı anda basın. Quick mnü denen bir menü karşımıza gelecek. Buradan Cheats sekmesine gelin ve Load Cheat File seçeneğini seçin.

Hile listeden oyununuz seçin. Hileleri açıp kapatmak için Quick menüyü kullanabilirsiniz.

Rom oyunların kapak resimlerini eklemek;

Bunun için öncelikle aşağıda verdiğim siteden istediğiniz emulator için olan zip dosyasını indirin.

İnen zip dosyasının içinde emuator olarak klasör ismi vardır. Bu klasör adını değiştirmeyin. (Örneğin; Sega – Mega Drive – Genesis gibi yazar.)

Vitashell aracılığıyla zipten çıkan klasörü ux0/data/retroarch/thumbnails klasörüne kopyalayın.

Retroarch çalıştırdığınızda artık oyunların büyük çoğunluğunda resim olduğunu göreceksiniz. Eğer resim olmayan oyunlar varsa Retroarch programında Online Updater seçeneğinden Playlist Thumbnails Update seçeneğini seçin indirebilirsiniz.

Umarım rehber faydalı olmuştur. Her türlü görüş, öneri ve sorularınızı yorum olarak bildirmeyi unutmayın…