28 Ocak 2021

PS3 – PS Vita – PSP Oyunları için Ücretsiz Market (Nopaystation)

ile konsolrehberi

Başlıktan da anlaşıldığı gibi PS3 – PS Vita ve PSP konsolları için olan oyunları bilgisayar üstünden indirmemize yarayan bir programdan bahsedeceğiz.

Nopaystation Windows ya da mac bilgisayarınız üzerinden ps3, ps vita, psp, ps1 ve ps mobile (bu oyunlarda vita üzerinde çalışır.) oyunlarını indirmemize yarayan ücretsiz bir market uygulamasıdır. Bu marketten indirdiğiniz oyunları oynamak için kırılmış bir konsola ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Aslında bu program, ps vita rehberler bölüm 3’de anlattığımız pkgj isimli uygulamanın bilgisayarda çalışan halidir.

Aşağıda verdiğim linke tıklayın. Açılan sitede “NSP Clients” yazan bölümün altından Windows yazan yere tıklayın. (Mac kullanıcıları mac üstüne tıklasın.)

Programın exe dosyasını bilgisayarınıza indirin. Türkçe karakter içermeyen bir klasör içine kopyalayın. Ben klasörün adını nopaystation yaptım. Siz istediğiniz şekilde adlandırabilirsiniz.

Daha sonra aynı sayfada “TSV Files” yazan kısımdan oyun indirme yapacağımız konsola uygun tsv dosyalarını aynı klasöre kaydedelim.

Aşağıda verdiğim linkten pkg2zip isimli programı indirin. İşletim sisteminize göre x64 ya da x86 indirin. Bu pkg2zip.exe isimli dosyayı da aynı klasöre kaydedin.

Programı çalıştırın. Eğer eksik linkler şeklinde uyarı verirse, ok deyin.

File sekmesi altından options seçeneğine tıklayın. Açılan ekranda Games, DLCs ve Themes menülerini için indirdiğimiz tsv dosyalarını göstermemiz gerekmektedir. Browse seçeneği ile indirdiğiniz tsv dosyalarını seçerek bu kısımları doldurun. Eğer sadece bir konsol için ayar yapacaksanız, sadece o konsol ile ilgili tsv dosyalarını gösterin.

Download and unpack dir yazan bölüm inen oyunların hangi klasörde yer alacağıdır. Bu bölümü kendi istediğiniz şekilde seçin.

Any pkg dec tool yazan kısımda indirmiş olduğumuz pkg2zip.exe dosyasını gösterelim.

Your pkg dec params yazan kısma şunu yazın;

-x {pkgFile} "{zRifKey}"

HMAC key for updates yazan yere şunu yazın;

E5E278AA1EE34082A088279C83F9BBC806821C52F2AB5D2B4ABD995450355114

CompPack URL yazan yere şunu yazın (aşağıdaki linki direk kopyalayıp yapıştırın);

https://gitlab.com/nopaystation_repos/nps_compati_packs/raw/master/entries.txt

CompPack Patch URL yazan yere şunu yazın (aşağıdaki linki direk kopyalayıp yapıştırın);

https://gitlab.com/nopaystation_repos/nps_compati_packs/raw/master/entries_patch.txt

Options sayfasını kapatın. Ayarların sorunsuz şekilde olması için programdan çıkıp tekrar çalıştırın. Artık karşınıza gelen ekranda indirebileceğiniz oyunlar, bölgeleri ve ayarını yaptığımız playstation platformları gözükecek.

Programımızın kurulumunu öğrendik. Şimdi buradan indirdiğimiz oyunları nasıl yükleyeceğimizi öğrenelim;

Tüm ayarlar yapıldıktan sonra options kısmı bu şekilde gözükecektir.

PS3;

Öncelikle şunu belirtmek isterim, bu şekilde olan oyunları yüklemeyi ben çok sevmiyorum. Çünkü pkg formatında olan oyunlar sadece dahili hdd üzerinden oynanabilir. Ayrıca bu pkg oyunlara lisans işlemi yapmamız gerekecek. Ben klasör biçiminde olan oyunları kullanmayı tercih ediyorum. Buna daha sonra başka bir rehberde değineceğim.

Öncelikle cihazınız cfw ya da hfw kırma yöntemi kullanıyor olabilir. En basit şekilde bu pkg oyunları yüklemek istiyorsanız, öncelikle ps3 sistem etkinleştirme yapmalısınız.

Sistem etkinleştirme için aşağıdaki linkten detaylı bilgi edinebilirsiniz;

https://konsolrehberi.com/2021/01/28/ps3-sistem-etkinlestirme-nasil-yapilir/

Sistem etkinleştirme sonrası;

CFW ve HFW konsollarda fat32 formatlı bir usb belleğe oyunu kopyalayın. Yanına oyunla beraber inen rap dosyasını usb içine exdata isminde bir klasör oluşturup kopyalayın. Ardından usb bluray disk sürücüsüne yakın olan usb porta takın (usb0 portu)

Package manager ile oyunu kurun. Lisans işlemi otomatik olarak yapılmış olacak. (Bu yöntem 4.87 CFW ve HEN 3.0.2 için geçerlidir.)

Eğer indirdiğiniz oyun 4gb’den büyük ise bu oyunu nasıl kopyalamanız gerektiğini aşağıdaki konudan öğrenebilirsiniz;

https://konsolrehberi.com/2021/01/29/4gbden-buyuk-boyutlu-oyunlari-ps3e-kopyalama/

PS Vita;

Bu şekilde oyun yükleyebilmek için vita konsolunuzun kırık olması gerektiğini unutmayınız.

Program ile indirdiğiniz ps vita ve psm oyunları klasör halinde olacak ve her birinin adı oyun kodu şeklinde olacak. Bu klasör adını değiştirmeden vitashell aracılığı ile ux0:app/ klasörüne kopyalayın. Daha sonra ana ekrana gelene kadar sürekli yuvarlak tuşuna basın. Ana ekranda üçgen tuşuna basın ve açılan menüden Refresh LiveArea seçeneğini seçin. Eğer işlemi doğru yaptıysanız, ekranda 1 öğe eklendi şeklinde bir mesaj çıkacak ve ana menüye döndüğünüz zaman yüklediğiniz oyunu göreceksiniz.

Eğer yüklediğiniz psm oyunu ana ekranda gözükmezse cihazı kapatın ve güvenli modda açın. Güvenli modda açmak için R tuşu + PS tuşu + power tuşuna basarak konsolu açın.

Açılan güvenli mod menüsünden veri tabanını tekrar oluşturun. Artık oyun ana ekranda yer alacaktır.

Program ile indirdiğimiz psp oyunu direk olarak iso formatında olacaktır. Bu iso oyunu vitashell ile ux0:pspemu/ISO/ klasörüne kopyalayın. Adrenaline programını çalıştırdığınız zaman psp oyununu göreceksiniz.

Program ile indirdiğimiz ps1 oyunu direk olarak EBOOT.PBP formatında olacaktır. Bu oyun kod şeklinde adlandırılmış bir klasör içinde yer alır. Klasör olarak kopyalayın ve vitashell ile bunu ux0:pspemu/PSP/GAME/ klasörüne kopyalayın. Adrenaline programını çalıştırdığınız zaman ps1 oyununu göreceksiniz.

PSP;

Program ile indirdiğimiz psp oyunu direk olarak iso formatında olacaktır. PSP konsolunuzu kablo ile bilgisayarınıza bağlayın. ISO klasörüne indirdiğiniz oyunu kopyalayın.

Program ile indirdiğimiz ps1 oyunu direk olarak EBOOT.PBP formatında olacaktır. Bu oyun kod şeklinde adlandırılmış bir klasör içinde yer alır. Klasör olarak kopyalayın ve PSP konsolunuzu kablo ile bilgisayarınıza bağlayın. PSP/GAME/ klasörüne kopyalayın.