21 Şubat 2021

Flycast – Vita Dreamcast Emulator Programı

ile konsolrehberi

Dreamcast gibi bir klasik konsolun oyunlarını vita konsolda oynama fikri eminim ki sizi de benim gibi heyecanlanmışsınızdır.

Programı anlatmaya geçmeden önce belirtmek isterim ki, program çıkalı çok olmadı ve hala geliştirme sürecinde. Bu yüzden her oyunu sorunsuz şekilde oynatamıyor.

Aşağıda verdiğim linkten programın hangi oyunları ne şekilde çalıştırdıklarına bakabilirsiniz.

Listede perfect olarak gözüken bir oyun olması moralinizi bozmasın. Perfect olarak ifade edilen oyun 60fps olarak çalışıyor. Ancak playable durumda olan birçok oyun 30fps üstü ve oynanabilir durumdadır.

Oyunla ilgili detaylı bilgi edinmek için listeden isminin üzerine tıklayınız. Açılan sayfada issue kısmında oyunun ne sorunu olduğu yazar.

Bazı playable olan oyunlarda ses sorunu varmış. Ses sorunu olmadan, oyun zevkini azaltmadan oynanabilecek oyunları seçerek deneme yaptım. Sizde oyunları aynı şekilde seçebilirsiniz.

Programdan bu kadar bahsettikten sonra artık kurulum adımlarına geçebiliriz.;

Öncelikle retroarch programını konsolumuza kurmalıyız. Eğer bu program konsolunuzda kurulu değilse aşağıdaki konudan nasıl kurulduğunu öğrenebilirsiniz;

https://konsolrehberi.com/2021/02/17/vita-retroarch-emulator/

Aşağıdaki linkten download VPK yazan yeri tıklayın ve PKGInstaller Launcher programını indirip konsola kurun.

Aşağıdaki sayfadaki 3 runtime dosyasını indirin.

ilgisayarda package adında küçük harflerden oluşan bir klasör yapın. İndirdiğiniz 3 runtime dosyasını bunun içine atın. Vitashell yardımıyla bu package klasörünü ux0 dosya yoluna kopyalayın. Yani ux0:/package şeklinde olmalı. PKGInstaller launcher programını çalıştırın ve Install from ux0:/package seçeneğini seçin. Eğer install seçeneğini seçince siyah ekranda kalırsa sd2vita dışındaki tüm pluginleri iptal edip öyle deneyin. Sd2vita plugini config belgesi içinde storagemgr.skprx şeklindedir.

Diğer pluginleri iptal etmenin en kolay yolu config belgesinde her birinin önüne # iareti koymaktır. Bunu yaptıktan sonra konsolu yeniden başlatın ve artık sadece sd2vita plugini aktiftir. Bu şekilde PKGInstaller programını tekrar deneyin.

Programı tekrar çalıştırıp Install from ux0:/package seçeneğini seçin. Gelen ekranda yine ux0:/package seçin. Runtime dosyalarını 1.00 – 2.00 ve 2.01 sırası ile kurun yoksa yine hata alırsınız.

Kurulum sonrasında işlemin düzgün olduğundan emin olmak için ayarlara girin buradan sistem seçeneğini seçin. Playstation Mobile yazan seçeneği seçin. PMS Çalışma Zamanı Paketi 2.01 yazıyorsa kurulum işlemini doğru yaptınız demektir.

Not; Bu kurulum hafıza kartına yapılır. Yani sd2vita yoksa ve sonra sd2vita’ya geçerseniz bu runtime dosyalarını baştan kurmanız gerekir.

Artık pluginlerin önüne eklediğiniz # işaretlerini kaldırıp cihazı yeniden başlatın ve tüm pluginleriniz yeniden aktif olsun.

Son olarak aşağıda verdiğim linkten ShaRKF00D isimli vpk dosyasını indirin ve vitashell ile kurun.

Bu programı çalıştırın ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin. Kontrol etmek için, vitashell ile ur0/data klasöründe libshacccg.suprx isimli bir dosya olduğuna bakabiliriz. Eğer bu dosya varsa kurulum doğrudur.

Opsiyonel Adımlar;

Flycast emulatörü android emulatör kullanılarak vita için yapılmıştır. Bazı aşağıda verdiğim pluginleri kurmasanız da program çalışacaktır. Ancak bu pluginler ile emulatörün daha sorunsuz çalıştığını söyleyenler olmuş.

Android port oyunları kurduğum için bende bu pluginler zaten kurulu durumda. Tavsiyem siz de kurun. Ancak zorunlu olmadığını unutmayın.

Aşağıda verdiğim linkten kubridge.skprx dosyasını indirin ve plugin rehberinde olduğu gibi ur0:/tai/ klasörüne kopyalayın. (sd2vita yoksa ux0:/tai klasörüne kopyalayın.)

ur0:/tai/config.txt belgesinde *KERNEL satırının altında ur0:tai/kubridge.skprx satırını ekleyin. (sd2vita yoksa ux0:/tai/config.txt belgesine ux0:/tai/kubridge.skprx satırını ekleyin.)

Aşağıdaki linkten fd_fix.skprx dosyasını indirin ve aynı yukarıdaki gibi tai klasörüne atıp KERNEL satırının altına ekleyin.

Pluginleri ekledikten sonra konsolu yeniden başlatın. Böylece eklediğimiz pluginler aktif olacak.

Plugin kurulumu ile ilgili detaylı bilgiyi pluginler rehberinden elde edebilirsiniz.

https://konsolrehberi.com/2021/01/26/625/

Opsiyonel olan adımlardan sonra kurulum işlemine devam edebiliriz.

Retroarch uygulamasını çalıştırın. Ayarlardan (Settings sekmesi) video seçeneğini seçin.

Output seçeneği normalde vita2d şeklindedir. Bunu gl1 olarak değiştirin.

Not; Bu ayarı yaptıktan sora diğer oyunların romlarında sorun yaşarsanız bu ayarı eski haline getirebilirsiniz. Sadece flycast için bu ayarı aktif etmemiz gereklidir. (Ben diğer romlarda sorun yaşamadım.)

Aşağıda verdiğim linkten flycast vpk dosyasını ve data zip dosyasını indirin.

Vitashell aracılığıyla data zip dosyası içindeki retroarch klasörünü ux0/data klasörünün içine kopyalayın.

Daha sonra vitashell ile indirdiğiniz vpk dosyasını kurun. Ana ekranda bu uygulamayı çalıştırdığınız zaman retroarch açılacak. Sol alt köşede flycast yazdığını görebilirsiniz.

Artık hafıza kartından ux0 veya uma0 içine kopyalamış olduğumuz dreamcast oyun romunu seçip oynayabiliriz.

Eğer rom açılmaz ve retroarch no content mesajı verirse programdan çıkın ve tekrar girin.

Not; Bazı oyunlarda seslerde takılmalar oluyor. Overclock ile bunlar geçebiliyor. Ancak düşük fps için overclock yeterli gelmiyor. En fazla 2-3 fps fark oluşturuyor.

Not; Bin ve cue uzantılı şekilde olan oyun imajlarını çalıştıramadım. Rom indirirken bu uzantıda olmamasına dikkat edin.

Umarım rehber faydalı olmuştur. Her türlü görüş, öneri ve sorularınızı yorum olarak bildirmeyi unutmayın…