6 Haziran 2021

Bully Anniversary Edition – Ps Vita Port Oyun

ile konsolrehberi

Klasik gta oyunlarının ps vita konsollarımız için portlanmasından sonra, duyurusu ile en çok beklenen bir diğer port oyun bully idi. Optimizasyon problemlerinin çok olduğu, yapımının çok zor olacağı, hatta iptal edildiğini bile duyduk. Ancak sonunda bu oyunun da portu ps vita konsolları için çıktı.

Sözü fazla uzatmadan bu oyunu konsollarımıza kurmak için yapmamız gerekenleri anlatmak istiyorum.

Ön hazırlık;

Aşağıda verdiğim linkten kubridge.skprx dosyasını indirin ve plugin rehberinde olduğu gibi ur0:/tai/ klasörüne kopyalayın. (sd2vita yoksa ux0:/tai klasörüne kopyalayın.)

ur0:/tai/config.txt belgesinde *KERNEL satırının altında ur0:tai/kubridge.skprx satırını ekleyin. (sd2vita yoksa ux0:/tai/config.txt belgesine ux0:/tai/kubridge.skprx satırını ekleyin.)

Aşağıdaki linkten fd_fix.skprx dosyasını indirin ve aynı yukarıdaki gibi tai klasörüne atıp KERNEL satırının altına ekleyin.

Pluginleri ekledikten sonra konsolu yeniden başlatın. Böylece eklediğimiz pluginler aktif olacak.

Plugin kurulumu ile ilgili detaylı bilgiyi pluginler rehberinden elde edebilirsiniz.

https://konsolrehberi.com/2021/01/26/625/

Not; Eğer repatch plugin kullanıyorsanız, fdfix ile birlikte hata alabilirsiniz. Bu yüzden repatch yerine 0syscall6 ya da reF00D pluginlerinden birini kullanabilirsiniz. Bu pluginler daha günceldir. Plugin rehberinde detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Aşağıdaki linkten download VPK yazan yeri tıklayın ve PKGInstaller Launcher programını indirip konsola kurun.

Aşağıdaki sayfadaki 3 runtime dosyasını indirin.

Bilgisayarda package adında küçük harflerden oluşan bir klasör yapın. İndirdiğiniz 3 runtime dosyasını bunun içine atın. Vitashell yardımıyla bu package klasörünü ux0 dosya yoluna kopyalayın. Yani ux0:/package şeklinde olmalı. PKGInstaller launcher programını çalıştırın ve Install from ux0:/package seçeneğini seçin. Eğer install seçeneğini seçince siyah ekranda kalırsa sd2vita dışındaki tüm pluginleri iptal edip öyle deneyin. Sd2vita plugini config belgesi içinde storagemgr.skprx şeklindedir.

Diğer pluginleri iptal etmenin en kolay yolu config belgesinde her birinin önüne # iareti koymaktır. Bunu yaptıktan sonra konsolu yeniden başlatın ve artık sadece sd2vita plugini aktiftir. Bu şekilde PKGInstaller programını tekrar deneyin.

Programı tekrar çalıştırıp Install from ux0:/package seçeneğini seçin. Gelen ekranda yine ux0:/package seçin. Runtime dosyalarını 1.00 – 2.00 ve 2.01 sırası ile kurun yoksa yine hata alırsınız.

Kurulum sonrasında işlemin düzgün olduğundan emin olmak için ayarlara girin buradan sistem seçeneğini seçin. Playstation Mobile yazan seçeneği seçin. PMS Çalışma Zamanı Paketi 2.01 yazıyorsa kurulum işlemini doğru yaptınız demektir.

Not; Bu kurulum hafıza kartına yapılır. Yani sd2vita yoksa ve sonra sd2vita’ya geçerseniz bu runtime dosyalarını baştan kurmanız gerekir.

Artık pluginlerin önüne eklediğiniz # işaretlerini kaldırıp cihazı yeniden başlatın ve tüm pluginleriniz yeniden aktif olsun.

Son olarak aşağıda verdiğim linkten ShaRKF00D isimli vpk dosyasını indirin ve vitashell ile kurun.

Bu programı çalıştırın ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin. Kontrol etmek için, vitashell ile ur0/data klasöründe libshacccg.suprx isimli bir dosya olduğuna bakabiliriz. Eğer bu dosya varsa kurulum doğrudur.

Artık tüm ön hazırlık işlemleri sona erdi. Bu işlemler biraz uzun ve karışık görünebilir. Ancak büyük ihtimalle bundan sonra gelecek tüm android port oyunlarda gerekli olacaktır.

Kurulum;

Bully anniversary edition android sürümünün apk dosyası ve OBB dosyasına ihtiyacımız var. Güncel olan versiyonu 1.0.0.19 olarak gözüküyor. Ben bu versiyon ile yaptım. Diğer versiyonlarda hata mesajı alabilirsiniz. İnternette v.1.0.0.19 apk ve obb şeklinde aratırsanız kolayca bulabilirsiniz.

Not; İndireceğiniz apk dosyası mod içermemelidir. Yani para hilesi gibi oynama yapılmış apk dosyalarını kullanmayın.

Apk dosyasını winrar ile açın. İçindeki assets klasörünü alın. Adını Bully yapın. (İlk harfi büyük olacak şekilde)

Ardından lib/armeabi-v7a klasörü içinden libBully.so dosyasını alıp yaptığımız gtasa klasörüne kopyalayın.

Yapmış olduğumuz Bully isimli klasörün içine Android adında bir klasör yapalım.

OBB dosyaları için indirdiğimiz zip dosyası içinde main.11.com.rockstargames.bully.obb ve patch.11.com.rockstargames.bully.obb şeklinde iki dosya olacak. Bu iki dosyayı az önce oluşturduğumuz android klasörünün içine kopyalayalım.

main.11.com.rockstargames.bully.obb dosyasının adını main.obb olarak değiştirin.

patch.11.com.rockstargames.bully.obb dosyasının adını patch.obb olarak değiştirin.

Aşağıda verdiğim linkten vpk ve data files dosyalarını indirin.

Data files zip dosyası içinde Bully adında bir klasör var. Bunun içinde bully adında ve gxp adında iki klasör var. Bu iki klasörü kendi oluşturduğumuz bully klasörünün içine kopyalayalım.

İndirdiğimiz vpk dosyasını vitashell aracılığıyla kuralım.

Hazırladığımız Bully klasörünü vitashell aracılığıyla ux0/data klasörünün içine kopyalayalım.

Ana ekrandan oyunu ilk kez çalıştırdığımız zaman oyun main.obb ve patch.obb dosyalarını okuyacak. Bu yüzden ilk çalıştırma sırasında 3-4 dakika beklememiz gerekebilir. Siyah ekranda bekleme olması yüzünden oyunun çalışmadığını düşünmeyin. Bu sırada konsolun ekranının uyku moduna girmediğinden emin olun. Daha sonraki seferlerde oyunu açtığımız zaman daha kısa sürede açılacaktır.

Oyun başladığı zaman start tuşu ile oyunu durdurup settings (ayarlar) menüsünden Clarity yazan seçeneği high yaparak ps vitada oyunu tam çözünürlük ile oynayabiliriz.

Önemli not; Geliştirici yazdığı notta ps vitanın android telefonlar kadar ram desteği olmadığı için uzun süreli oynamalarda oyunda çökmeler meydana gelebileceğini söylemiş. Oyun sırasında çökme problemleri ile karşılaşırsanız bunun normal olduğunu bilin. Geliştirici ilerleyen versiyonlarda bunu düzeltmeye çalışacağını söylemiş. Umarım kısa zamanda bu olur.

Benim görüşüm; Oyunu normal şekilde kurup çalıştırdığımda anlık da olsa fps düşmelerini fark ettim. Oyunun ilerleyen kısımlarında oyun zevkini nasıl etkiler bilmiyorum. Zaten geliştirici de opsiyonel adımlar olarak overclock işlemini önermiş. Ancak optimizasyon için de çalışacağını ifade etmiş.

Benim görüşüm overclock işlemi olmadan oynayacaksanız, ekran çözünürlüğünü high yapmadan oynayabilirsiniz. İsterseniz overclock işlemini yapabilirsiniz.

Yakın zamanda siteye detaylı bir overclock rehberi de ekleyeceğim. (Overclock işlemindeki hız değeri cihaza zarar verecek kadar yüksek değil. Sadece pilin süresini azaltır diyebilirim.)

Overclock yapmadan oyunu deneyip nasıl bulduğunuzu paylaşırsanız sevinirim. Sizlerin yorumunu da merak ediyorum.

Umarım rehber faydalı olmuştur. Her türlü görüş, öneri ve sorularınızı yorum olarak bildirmeyi unutmayın…